Wentylatory i wentylacja

WentylatoryObecnie coraz więcej firm zajmuje się profesjonalną dystrybucją wentylatorami. W skład ich oferty wchodzi produkcja i sprzedaż różnorodnych wentylatorów. Głównie są to wentylatory, znajdujące zastosowanie w przemyśle.

Można je podzielić na wentylatory promieniowe i osiowe. Te pierwsze dzielą się dalej na wentylatory promieniowe bębnowe oraz poprzeczne. Modele bębnowe są szerokie względem średnicy, przez co można uzyskiwać wysoką efektywność działania z jednoczesnym zachowaniem niewielkich gabarytów całego urządzenia.

Niestety, czasem cierpi na tym skuteczność takich wentylatorów. Nie mniej jednak znajdują one szerokie zastosowanie w przemyśle i różnych instalacjach. Stosuje się je między innymi w systemach grzewczych oraz typowo wentylacyjnych.

Kolejny rodzaj to wentylatory poprzeczne. W ich układzie powietrzne przepływa przez wirnik dwukrotnie przez co zyskuje większe przyspieszenie. Można dzięki temu znacznie zminimalizować hałaśliwość pracy takiego wentylatora. Jest to ich ogromna zaleta i są użytkowane w wielu nowoczesnych systemach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, gdzie cicha praca urządzeń przemawia na ich korzyść. Kolejnym typem są wentylatory osiowe. Najbardziej znanym przedstawicielem tego rodzaju jest popularny wiatrak biurowy, czyli wentylator osiowy śmigłowy, poruszany za pomocą łopatkowego śmigła. Jest one wprawiane w ruch, przez co powoduje cyrkulację powietrza, będącą podstawą skutecznej wentylacji.

Takie niewielkie wentylatory są często używane w domach i miejscach pracy. Nie mniej jednak, wentylatory osiowe śmigłowe mogą mieć również po kilkanaście metrów średnicy. Wtedy ich zastosowanie zmienia się z codziennego domowego na przemysłowe. Są one wykorzystywane w instalacjach chłodniczych, grzewczych, wentylacyjnych oraz klimatyzacyjnych. Znane są również wentylatory osiowe przeciwbieżne. To inaczej dwa wentylatory osiowe, połączone ze sobą szeregowo. W każdym z wirników powietrzne płynie w inną stronę. Takie wentylatory spotykamy między innymi w kopalniach czy na okrętach.

Projektowanie i produkcja wentylatorów - http://www.uni-pro.com.pl