Jak sprawdzić kontrahenta przed współpracą?

Jak sprawdzić kontrahenta?Prowadzenie firmy wiąże się z koniecznością pozyskiwania nie tylko klientów lecz także kontrahentów. W jaki sposób sprawdzić inny podmiot gospodarczy, by w trakcie współpracy nie okazało się, że jest on nierzetelny?

W 2014 r. zatory finansowe w polskich firmach były najmniejsze od 2009 r. Nie oznacza to jednak, że przedsiębiorstwa nie mają wcale problemów z nierzetelnymi kontrahentami. I właśnie dlatego większość z przedsiębiorców doskonale wie, jak ważne jest sprawdzenie - odpowiednio wcześniej - podmiotu, z jakim nawiąże się współpracę. Dzięki temu możliwe jest uchronienie własnej firmy przed kłopotami finansowymi, a w skrajnych przypadkach również przed bankructwem.

Jak można sprawdzić kontrahenta, np. firmę, przed podjęciem współpracy i podpisaniem dokumentów? Możliwości jest wiele. Jeżeli przedsiębiorca postawił na współpracę z prawnikiem, może liczyć na to, że nie będzie musiał samodzielnie sprawdzać podmiotu. Gdy jednak nie korzysta z pomocy prawnej, powinien przynajmniej sprawdzić potencjalnego kontrahenta w najpopularniejszych bazach zbierających informacje o zadłużeniu.

Zajrzeć do CEIDG

Podstawową kwestią jest sprawdzenie, czy dany podmiot rzeczywiście prowadzi działalność gospodarczą. Uzyskanie takiej informacji nie jest trudne - wystarczy znać numer NIP, nazwę firmy lub nazwisko przedsiębiorcy, by móc sprawdzić, czy podmiot występuje w bazie CEIDG (Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej).

Po wpisaniu znanych informacji, można sprawdzić nie tylko, czy firma rzeczywiście istnieje, lecz także, do kogo należy i czy nie jej działalność nie została zawieszona. Uzyskanie takich informacji to zupełna podstawa, bo dzięki temu przedsiębiorca może sprawdzić dane, które otrzymał od potencjalnego kontrahenta. A ich zweryfikowanie, co należy podkreślić, jest zupełnie bezpłatne.

Gdy firma zalega z płatnościami

Część firm doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest to, by pokazać się od dobrej strony. Sprzyja temu możliwość uzyskania np. Certyfikatu Firmy Wiarygodnej Finansowo z Big InfoMonitor. W podanej bazie można również sprawdzić potencjalnych kontrahentów - zainteresowani otrzymują specjalny raport.

Biura Informacji Gospodarczej są o tyle ważne, że pozwalają każdemu przedsiębiorcy monitorować informacje, jakie są zamieszczane również o jego firmie. W praktyce zatem można sprawdzać nie tylko kontrahentów, lecz także na bieżąco weryfikować zmiany informacji o swojej firmie. Jest to szczególnie ważne dla początkujących kontrahentów, którzy nie mają żadnej historii, więc innym podmiotom trudno jest zdecydować się na współpracę właśnie z nimi.

Wywiad gospodarczy

Zdarza się, że firmy decydują się na podjęcie współpracy z agencją detektywistyczną. Taka jest w stanie przeprowadzić wywiad gospodarczy. W praktyce sprawdza - za przedsiębiorcę - np. czy pod wskazanym adres rzeczywiście istnieje siedziba firmy. Dodatkowo pracownicy agencji mogą zweryfikować, czy firma posiada majątek. Jest to szczególnie ważne, jeżeli jej właściciel okaże się nieuczciwy. Wówczas możliwe jest ściągnięcie zobowiązań na drodze przymusu.

Wywiad gospodarczy, choć nie jest popularny, funkcjonuje od dłuższego czasu. Ale nie jest jedyną możliwością, o jakiej należy pamiętać. Osoby zainteresowane sprawdzeniem potencjalnego kontrahenta powinny też pamiętać o możliwości wystąpienia o informacje do urzędu skarbowego czy ZUS. W ten sposób można sprawdzić, czy firma nie zalega z płatnościami w urzędach.

Źródło: www.finanse21.pl, Autor: www.praca-katowice.info.