Praca na własny rachunek - coraz badziej popularna

Własna firma budowlanaPoszukując pracy można się natknąć na wymagania dotyczące gotowości do założenia własnej działalności gospodarczej. Wiele osób pewnie zastanawia się co to ma wspólnego z pracowaniem dla kogoś. Otóż w ostatnich latach coraz popularniejszą formą świadczenia pracy jest tak zwane samozatrudnienie. Jest to nic innego jak praca dla kogoś na zasadzie własnej firmy.

Praca na własny rachunek

Samozatrudnienie to zasadniczo jest prowadzenie własnej firmy, ale pracę wykonuje się dla jednego zleceniodawcy. Taka praca uregulowana jest kontraktem bądź umową o współpracy. Można spotkać się jeszcze z umową outsourcingową. Decydując się na samozatrudnienie musimy się pogodzić z tym, że nie przysługuje nam żaden urlop ani pełno płatne chorobowe. Jesteśmy po prostu firmą, której usługi świadczone są dla konkretnego kontrahenta. Można mieć wiele wątpliwości, czy taka praca na własny rachunek to aby na pewno dobry pomysł. Wszystko zależy od tego jaka to będzie praca. Na pewno plusem jest to, że zazwyczaj jest to o wiele lepiej wynagradzana praca. W ogóle samozatrudnienie ma wiele plusów, jednak nie dla pracownika a dla zleceniodawcy. W praktyce chodzi o to, że pracodawca może zaoferować większe pieniądze pracownikowi za konkretne zadania, które trzeba wykonać. Prostą zasadą samozatrudnienia jest to, że jak się czegoś nie zrobi to się nie zarobi. Zanim podejmie się pracę w takiej formie trzeba też wiedzieć, że własna firma to również prawa i obowiązku urzędowe. Samemu odprowadza się podatki i samemu opłaca się składki ubezpieczeniowe. Trzeba prowadzić sobie księgowość albo skorzystać z pomocy biura rachunkowego. Praca na własnej działalności to większa swoboda i więcej możliwości, ale zarabiamy tylko wówczas, kiedy naprawdę pracujemy. Dla zleceniodawców to same zalety. Mają oni pewność, że pracownik będzie zaangażowany w pracę. Lepiej zapłacić więcej w takiej formie zatrudnienia, bo w zamian ma się pewność, co do pełnego zaangażowania w pracę.

Przed podjęciem współpracy w takiej formie należy przeanalizować wszystkie za i przeciw, oraz dokładnie wszystko przekalkulować. W większości przypadków wykonywanie pracy na własnej działalności jest o wiele bardziej opłacalne, aniżeli robienie tego samego na umowie o pracę. Jest jednak druga strona medalu. Kiedy na własnej działalności chce się wziąć urlop to w tym czasie po prostu się nie zarabia. Dlatego trzeba mieć świadomość tego, że większe zarobki to rekompensata za dni urlopu, w których się nic nie zarobi.

Kilka kroków do własnej firmy

Założenie własnej działalności gospodarczej jest prostsze niż się to może komukolwiek wydawać. W przypadku pracy na samozatrudnieniu wiele osób boi się właśnie formalności związanych z założeniem własnej firmy. Samo powiedzenie własna firma brzmi tak poważnie i zobowiązująco. Założenie działalności gospodarczej to dzisiaj wizyta w jednym urzędzie. Jeśli Wasza praca będzie się wiązała z taką koniecznością to naprawdę nie ma się czym martwić. Pierwszym krokiem powinno być podjęcie decyzji co do prowadzenia księgowości. Znalezienie księgowej warto poczynić jeszcze przed założeniem swojej firmy. Jeśli chcemy prowadzić księgowość samodzielnie to warto zaopatrzyć się w program do fakturowania i obliczania wszelkich zobowiązań podatkowych. Po podjęciu decyzji co do rozliczeń należy udać się do właściwego urzędu administracyjnego. Firmę zakłada się w urzędzie miasta bądź gminy, w zależności od tego, gdzie mamy najbliżej. Można udać się do najbliższego urzędu i nie musi to być akurat ten w miejscu naszego zamieszkania. Własna działalność gospodarcza uzyska status aktywnej w dniu, który podamy jako początek naszej działalności w urzędzie. Załatwienie wpisu do ewidencji działalności gospodarczych w urzędzie zajmie kilkanaście minut. I to już wszystko, co trzeba zrobić, żeby założyć własną firmę. Potem należy jedynie ustalić formę rozliczeń podatkowych. Płatnicy VAT powinni udać się jeszcze do urzędu skarbowego celem ustalenia szczegółów dotyczących właśnie podatków. Dla osób, które zakładają firmę z myślą o samozatrudnieniu przypominamy, że praca na własny rachunek to nic innego jak pełnoprawna działalność gospodarcza. Dlatego najlepiej jest zainwestować niecałe dwieście złotych miesięcznie w biuro rachunkowe. Wtedy można skoncentrować się na zarabianiu pieniędzy a nie na formalnościach związanych z urzędami.

Dla wielu ludzi praca na etacie jest dzisiaj trudno osiągalna. Niektórzy wolą własną działalność a inni zostają niejako przymuszeni do jej założenia. Nie ma się czego obawiać, bo to jest naprawdę bardzo proste. Jeśli tylko pracodawca oferuje uczciwe i opłacalne wynagrodzenie to śmiało można na taką formę współpracy się zgodzić. Samozatrudnienie to współpraca, która musi zostać uregulowana umową zabezpieczającą obydwie strony. Warto, żeby taka umowa została przeanalizowana przez prawnika, przed jej podpisaniem. Ponieważ współpraca na zasadzie prowadzenia własnej działalności wymaga jednak trochę zaangażowania związanego z założeniem firmy to musi ona być uczciwa i przejrzysta.